воскресенье, 27 сентября 2009 г.
суббота, 26 сентября 2009 г.
ბუდიზმი
VII კლასი
საგანი: ისტორია
მასწ: თეა ტყეშელაშვილი
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა | budizmi |
სწავლების საფეხური | VII - klasi |
მოსწავლეთა პროფილი | 27 მოსწავლე |
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა |
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
|
წინასწარი ცოდნა
| რა იციან ან უნდა იცოდნენ მოსწავლეებმა იმისათვის, რომ ამ გაკვეთილის ამოცანები წარმატებით შეასრულონ?
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
| როგორ დავადგენ მოსწავლეთა წარმატებას? რა იქნება დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტი შეფასებისას (ზეპირი პრეზენტაცია, მსჯელობა, წერითი სამუშაო და სხვ.)? რა ტიპის შეფასებას (განმავითარებელი, განმსაზღვრელი, ნდივიდუალური, ჯგუფური...) გამოვიყენებ? რა კრიტერიუმებით შეფასდებიან მოსწავლეები?
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
| რა მასალაა საჭირო? რომელი წიგნებით ვისარგებლოთ? რამდენად შეესაბამება შერჩეული ტექსტები მოსწავლეთა კითხვის უნარებს?
ხომ არ შემიძლია საკითხის დამუშავებაში საინფორმაციო ტექნოლოგიების ინტეგრირება? როგორ? რა ტექნიკა და დამხმარე ინსტრუმენტები დამჭირდება (მაგ., კომპიუტერების რაოდენობა, პროექტორი, კოლბა და ა.შ.)? რა კომპიუტერული პროგრამა (მაგ., MS Word, PowerPoint და ა.შ.) დამჭირდება?
|
გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი | რა პედაგოგიური ცოდნა დამჭირდება? რა აქტივობებს განვახორციელებ სასწავლო მიზნის მისაღწევად? რა დროს დავუთმობ თითოეულ აქტივობას? როგორ მოვახერხებ მოსწავლეთა ინტერესის გამოწვევას, თემაზე ფოკუსირებას და წინარე ცოდნის გააქტიურებას? როგორ მოვახერხებ ცოდნის კონსტრუირების ფასილიტაციას? როგორ მოვახერხებ ნასწავლის გაერთიანებასა და განმტკიცებას?
როგორ მოვახდენ მოსწავლეების ორგანიზებას (ინდივიდუალური/ წყვილებში/ჯგუფებში/მთელ კლასთან მუშაობა). |